6. 03. 2014
II KONKURS O MIEŚCIE I GMINIE KĘTY rozstrzygnięty podczas finału w „Dąbrowskiej”.
W ubiegłym roku z inicjatywy „Dąbrowskiej” reaktywowano konkurs o Kętach, który przed laty organizował Urząd Gminy. Zmieniono formułę i adresata, ale idea pozostała ta sama – upowszechnianie wiedzy nt. życia codziennego, historii, gospodarki i innych dziedzin lokalnej społeczności.
6 marca 2014r. w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach odbyły się międzyszkolne rozgrywki II Konkursu o Mieście i Gminie Kęty p.n. „Miejsce, w którym żyję…”. Finał obejmował rywalizację uczniów gimnazjów w turnieju „wiedzowym” i ocenę przygotowanych wcześniej przez gimnazjalistów prezentacji.
W wyniku przeprowadzonego w styczniu etapu szkolnego, w siedmiu zgłoszonych do konkursu gimnazjach, wyłonione zostały trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne placówki w dalszym etapie konkursu „wiedzowego”. Na poziom międzyszkolny składał się również konkurs prezentacji tworzonych przez dwuosobowe zespoły uczniów. Forma prezentacji mogła być dowolna, ale musiały one spełniać podstawowe kryterium: dotyczyć miały jednego z tematów zaproponowanych w regulaminie.
W jury zasiedli: Tomasz Bąk – burmistrz Gminy Kęty, który objął również patronat nad konkursem, Jarosław Jurzak – dyrektor wydziału infrastruktury społecznej UG Kęty, Marta Tylza-Janosz – dyrektor Muzeum im. A Kłosińskiego w Kętach, Kazimierz Brzuska – przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt oraz Grażyna Mojżesz-Wlazły – dyrektor Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. Należy dodać, że współorganizatorami konkursu są: Gminna Biblioteka Publiczna, kęckie muzeum oraz Towarzystwo Miłośników Kęt. Patronat medialny objęli: portal INFOKęty.pl, miesięcznik „Kęczanin” oraz telewizja TVK HD.
Zgodnie z przyjętymi zasadami nagrody za pierwsze miejsce w części „wiedzowej” oraz za pierwsze miejsce w konkursie prezentacji otrzymują: szkoła, opiekun i uczniowie ze zwycięskich drużyn. W tegorocznej edycji Konkursu o Mieście iGminie Kęty w pierwszej części zwyciężyli uczniowie z gimnazjum z ZSP w Bulowicach: Klaudia Nowak, Tomasz Kasprzak oraz Tomasz Kierczak przygotowani przez panią Annę Gaciek. Najlepszą prezentację przedstawiły natomiast uczennice: Natalia Lisicka i Małgorzata Jedlińska z ZSG w Witkowicach pod kierunkiem pana Kazimierza Nowakowskiego. Temat prezentacji brzmiał: „Sylwetki osób znaczących dla środowiska (kontekst historyczny)”. Uczniowie zaprosili pana Edwarda Radwana – działacza NSZZ „Solidarność” z przedsiębiorstwa Kentex, który wspominał funkcjonowanie związku w początkowym okresie jego istnienia. Występującemu gościowi towarzyszyli uczniowie trzymający transparenty z napisami „Solidarność” i „Strajk” oraz rozdający ulotki związkowe. W tle wyświetlano zdjęcia oddające ducha tamtych czasów.
Gmina Kęty sfinansowała cenne nagrody dla zwycięzców. Od dyrektor liceum wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji konkursu otrzymali drobne upominki.
„Celem naszego konkursu jest nie tylko wzbogacanie wiedzy młodzieży na temat walorów ziemi kęckiej, ale i – a może również przez to – pogłębianie w nich poczucia tożsamości z naszą małą ojczyzną. W czasach wzmożonej emigracji świadomość własnych korzeni jest szczególnie ważna, ma aspekt wychowawczy i niejednokrotnie pozwala lepiej przeżyć własne życie. Mamy nadzieję, że cel konkursu został choć w minimalnym stopniu zrealizowany. Planujemy kontynuowanie tego typu zmagań w przyszłości. – podsumowała konkurs Grażyna Mojżesz-Wlazły – dyrektor szkoły.
Organizatorzy konkursu – dyrektor i nauczyciele „Dąbrowskiej” – dziękują za pomoc w przygotowaniu finału władzom Gminy, współorganizatorom i mediom. Wszystkim uczestnikom: szkołom, młodzieży uczestniczącej w rozgrywkach i ich opiekunom gratulujemy bardzo dobrego przygotowania, pasjonującej rywalizacji i chęci do poznawania swojej „małej ojczyzny”.