2 października 2020r. w naszej szkole odbyło się Święto Sztuki. Zaplanowano na ten dzień przegląd powiatowego konkursu „Kreatywni 2020”, Klasowy Konkurs Kostiumowy oraz konkurs „Wyjdź z ramy”, a także wystawę fotografii „Żywy obraz” oraz wystawę prac plastycznych uczniów klas pierwszych „Młodzi zdolni”.
Uczestnicy „Kreatywnych 2020” mogli zaprezentować się w kilku kategoriach, takich jak: śpiew, praca literacka bądź plastyczna, taniec czy recytacja. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie dziewiątej, a mistrzowsko prowadzili je Lena Bodzęta, Karolina Pater, Jakub Nogala oraz Michał Chrapczyński. W czteroosobowym jury zasiedli: pani Elżbieta Wardzała-Sereś, pani Kamila Sibik, pan Janusz Majcherek oraz pani Alina Kwarciak, dyrektor MDK w Oświęcimiu. Przegląd otworzyła Oliwia Wojtunik z piosenką Lany Del Rey „Bartender”. Podczas licznych występów jury bacznie przyglądało się uczestnikom, a później oceniało prace literackie oraz plastyczne. Po namyśle wyłoniło pięciu laureatów i wyróżniło cztery osoby. Zwycięzcami przeglądu zostali: Natalia Mydlarz (opowiadanie), Zuzanna Nycz (śpiew), Klaudia Gałuszka (śpiew), Julia Hadwiczak (obrazy), Jakub Nogala (śpiew), z kolei wyróżnieni zostali: Magdalena Cisińska (śpiew), Marcel Smolarek (recytacja), Karina Duszyk (obrazy) oraz Karolina Drzała (rysunek). Niektórych laureatów konkursu zapytałyśmy o samopoczucie po występach. Oto, co odpowiedzieli:
Zuzanna Nycz: Wygrana podniosła moją samoocenę i bardzo mnie uszczęśliwiła, nie sądziłam, że zasłużę na nagrodę. Do tego konkursu przygotowywałam się mniej więcej przez tydzień, czyli niedługi czas, ale ja potrafię uczyć się bardzo szybko. A jakie emocje mi towarzyszyły? Na pewno stres, ale uczestniczyłam w konkursie, żeby się sprawdzić i po prostu bawić się tym, co kocham robić.
Jakub Nogala: Udział w konkursie dał mi dużą satysfakcję, ponieważ ja uwielbiam występować przed ludźmi na scenie, uwielbiam pokazywać sztukę. W tej chwili czuję się spełniony. Na początku byłem leciutko zestresowany, ale to wszystko minęło, kiedy zacząłem śpiewać, więc było dobrze.
Natalia Mydlarz: Nie spodziewałam się wygranej, mówiąc szczerze. Minęło pół roku od zgłoszenia mojego opowiadania na konkurs, nawet nie do końca pamiętam, o czym pisałam, ale choć zaskoczona, jestem zadowolona. Konkurs dał mi możliwość pokazania swoich prac. Uświadomił mi, że tekst, który kiedyś zamknęłam w szufladzie, sądząc, że do niczego się nie nadaje, tak naprawdę jest ciekawy, a ja go źle oceniłam, bo się nim zmęczyłam.
Tego październikowego dnia odbył się również Klasowy Konkurs Kostiumowy. Uczniowie przebierali się za różne postacie z filmów lub seriali. Pani dyrektor Grażyna Mojżesz-Wlazły oraz pani Anna Matyszkowicz po uważnej obserwacji zdecydowały o wygranej klasy II hg, która według nich przygotowała najbardziej kreatywne przebrania. Zdecydowano również o przyznaniu dodatkowej nagrody specjalnie dla Kamila z klasy I za świetny kostium Shreka.
W międzyczasie odbywały się wystawy – „Żywy obraz”, którą tworzyły fotografie przygotowane w czasie izolacji przez uczniów pani Anny Kapci na wiedzy o kulturze, oraz „Młodzi zdolni”, na której prezentowali swój talent uczniowie klas pierwszych naszego liceum.
Święto Sztuki było ciekawym wydarzeniem dla społeczności szkolnej liceum. Pomimo obecnej sytuacji pandemicznej, która nie nastraja optymistycznie, uczniowie mieli okazję wnieść trochę radości do życia codziennego. Pokazanie własnej pasji wymaga dużej odwagi, której zdecydowanie nie zabrakło uczniom liceum im. Marii Dąbrowskiej.
Zofia Niemczyk i Maja Skowron, kl. II hp