15.04.2021r., klasa 2 humanistyczno-teatralna, pod opieką nauczyciela historii i wos-u Krzysztofa Dusika, uczestniczyła w sesji naukowej i warsztatach zorganizowanych w 80. rocznicę wysiedlenia części mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości, w związku z utworzeniem przez Niemców tzw. „strefy interesów KL Auschwitz”.
Marzec i kwiecień 1941 roku zapisały się w historii Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej jako szczególnie tragiczny rozdział II wojny światowej. Wysiedlenia przeprowadzono w związku z niemieckimi planami rozbudowy obozu, jak i zagospodarowaniem terenu przyobozowego. Zamierzono: rozbudowę KL Auschwitz tak, aby mógł pomieścić 30 tysięcy osób, budowę przez niemiecki koncern IG Farben fabryki kauczuku syntetycznego i dostarczenie 10 tysięcy więźniów do pracy przy jej budowie, a także utworzenie wokół istniejącego obozu koncentracyjnego obszaru, na którym miała się rozwinąć gospodarka rolno-hodowlana i rybna.
Łącznie, w związku z założeniem i rozbudową obozu koncentracyjnego Auschwitz, Niemcy wysiedlili z Oświęcimia i pobliskich wsi 8-9 tysięcy Polaków. Ponadto do pobliskich gett deportowano całą żydowską ludność Oświęcimia – łącznie około 7 tysięcy osób. W sumie Niemcy zniszczyli osiem polskich wsi i rozebrali ponad sto budynków znajdujących się na terenie miasta Oświęcimia, w bezpośrednim sąsiedztwie obozu Auschwitz I.
Akcja wysiedleńcza trwała z przerwami do końca kwietnia i objęła mieszkańców Babic, Boru i Bud (przysiółki Brzeszcz), Brzezinki, Broszkowic, Harmęż, Klucznikowic oraz Rajska. Zostali oni wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa oraz do pobliskich miejscowości na Górnym Śląsku i w powiecie bielskim. Część z nich, zwłaszcza młodych ludzi, Niemcy skierowali na roboty przymusowe.
Podczas zajęć wysłuchaliśmy relacji naocznych świadków tamtych czasów, pań Józefy Handzlik i Zofii Przybyłowskiej oraz pana Mariana Górnickiego.
Wykłady i zajęcia warsztatowe prowadzili dr Piotr Setkiewicz oraz dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau, którym bardzo dziękujemy za poświęcony czas.
Krzysztof Dusik