W ramach współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau, uczniowie klasy 3 Hp, pod opieką nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, Krzysztofa Dusika, uczestniczyli w dniu 27 października 2021 r., w wyjeździe studyjnym do Miejsca Pamięci, gdzie zwiedzali z przewodnikiem kompleks byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie studyjne w tym dniu, połączone było z wykładem wprowadzającym do tematyki oraz warsztatami „Polacy w Auschwitz”.
Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.
Projekt realizowany jest w naszym LO do końca roku 2021, w ramach upamiętnienia wydarzeń związanych z 81. rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, między innymi z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy. Od tej pory obywatele II RP byli wysyłani do obozu ze wszystkich regionów okupowanego przez Niemców kraju aż do jesieni 1944 r. Oni też do połowy 1942 r. stanowili większość więźniów obozu Auschwitz – Birkenau.
Młodzież naszego LO w ramach projektu opracowała na podstawie zachowanych dokumentów w AM A-B, biogram Zofii Łyś z domu Bondyra, urodzonej w 1927 r. w Mokrem koło Zamościa, która była więźniarką Auschwitz-Birkenau (numer obozowy 26816), Natzweiler-Glewe, Ravensbrück, Berlin-Kepenig oraz Sachsenhausen.
Obszerna relacja z naszych działań w ramach projektu, zamieszczona zostanie na portalu www.niepodlegla.gov.pl do końca tego roku.
Zakończenie i podsumowanie projektu z władzami Muzeum oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się w grudniu br. w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta