We wtorek 22 marca w “Dąbrowskiej” odbyła się, tak jak co roku, gala Powiatowego Przeglądu Artystycznego „Kreatywni 22”. Po raz kolejny nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty artystyczne, podzielić się swoimi pasjami i po prostu dobrze się bawić.
Galę poprowadziły dwie czarujące konferansjerki, uczennice Dominika Błasiak i Anna Hess. Rozpoczęła się ona powitaniem gości, przedstawieniem czteroosobowego jury, oraz przemówieniem Pani Dyrektor Anny Kapci. Stwierdziła Ona, że
“Szczególnie w tych trudnych czasach, sztuka łagodzi obyczaje, wycisza konflikty”.
Pani Dyrektor wyraziła pragnienie, aby te słowa stały się mottem tegorocznej gali. Na koniec swojej mowy Pani Ania oficjalnie otwarła nasze szkolne święto sztuki.
Nim na scenie “Kreatywnych” zaczęły się występy, podziwiać można było prace plastyczne i literackie uczestników wyeksponowane w niewielkiej galerii zbudowanej z lewej i prawej strony estrady. Swoje pisarskie dzieła zaprezentowały Natalia Ryłko (proza), Maja Moskwik (poezja), Wiktoria Furtak (poezja) i Kinga Kubiś (poezja).
“Najjaśniejsza gwiazdo, na firmamencie całego nieba, Rozpal w mym sercu uczucie, Bądź mym małym światełkiem w piekielnej ciemności, Moją namiętnością, moim powodem do śmiechu i płaczu, powodem do tęsknoty”
~ fragment wiersza “”Zaufałam drodze” Wiktorii Furtak
Zdolności plastyczne zademonstrowali: Adrian Mikuła (rysunek), Anna Kocemba (rysunek), Wiktoria Grabska (rysunek), Małgorzata Kułaga (obraz), Milena Witkowska (obraz), Julia Jurczak (obraz), Kinga Matura (obraz), a także Malwina Hernas (obraz i rękodzieło).
Nowością na tegorocznym Przeglądzie był krótkometrażowy film w reżyserii Aleksandry Świątek i Patrycji Zawiszy pt. “Ostatni rozdział”. Ten niemy obraz nakręcony w czerni i bieli powstał wyłącznie siłami uczniów “Dąbrowskiej”. Docenić go można szczególnie za piękną kompozycję kadrów oraz bardzo udane operowanie światłem.
“ ‘Kreatywni’ to możliwość by pokazać swój talent światu”
~ Ola Świątek
Punktem kulminacyjnym tegorocznej gali było, rzecz jasna, rozpoczęcie występów scenicznych uzdolnionej młodzieży. Jako pierwsza wystąpiła fantastyczna Adrianna Frysztacka, śpiewając piosenkę “Mruczy Winyl’’ Dagmary Czechury i ,,Pod powieką’’ Natalii Kukulskiej. Kolejnym uczestnikiem prezentującym swój kunszt muzyczny był Jakub Głód, grając na pianinie Humoreskę’’ Romualda Twardowskiego i ,,Poloneza As-dur’’ Fryderyka Chopina. Następnie wystąpiła rewelacyjna Ela Walczak, która porwała publiczność swoim wykonaniem ,,Samby przed rozstaniem” Hanny Banaszak i “Something’s got a hold on me” Christiny Aguilery.
“Bądź zostań jeszcze chwilę moment
Płonę płonę płonę płonę
Zimnym ogniem czarnych słońc”
~ fragment piosenki “Samba przed rozstaniem” Hanny Banaszek
W pierwszym utworze akompaniował jej Tomasz Walczak. Po Eli na scenę wkroczył Jakub Zacny; wyrecytował on w wyszukany sposób “Uwerturę: Nocne Niebo’’ autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jako kolejna na estradę weszła Angelika Mielnik. Wykonała pięknie piosenkę ,,Odbicie’’ Bryski oraz piosenkę Billie Eilish ,,I don’t wanna be you anymore’’. Następnie wystąpiła zachwycająca Maria Tomiczek; zagrała na skrzypcach “Sztorm’’ Antoniego Vivaldiego. Podziw widowni wzbudziła też Malwina Hernas, która zaśpiewała “Jeszcze w zielone gramy’’ Wojciecha Młynarskiego oraz ,,Łatwopalni’’ Maryli Rodowicz. Wspierał ją grający na pianinie Michał Opach.
“A my tak łatwopalni
Biegniemy w ogień
By mocniej żyć
A my tak łatwopalni
Tak śmiesznie marni
Dosłowni zbyt”
~ fragment piosenki “Łatwopalni” Maryli Rodowicz
Poetycką duszę ukazała Julia Augustyńska, która recytowała miniatury poetyckie z tomu “Pocałunki” Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i “Koronkę do Najświętszej Panny” Jerzego Faczyńskiego. Po niej na scenę wkroczyła niesamowita Karina Skwarczyńska. Ku uciesze melomanów zaśpiewała “Byłam różą” Kayah oraz “Something’s got a hold on me” Christiny Aguilery. Następnie zaprezentował się Jakub Nogala z piosenką Ani Byrcyn “Dokąd” oraz “Undo” Sanny Nielsen. Swój występ zadedykował walczącemu o niepodległość narodowi ukraińskiemu.
“Sobie i wam życzę pokoju i wolności. Sława Ukrainie!”
~ Jakub Nogala
Kolejnym uczestnikiem Przeglądu była Klaudia Kopińska recytująca ujmujący wiersz Wisławy Szymborskiej “Nic dwa razy”. Po niej znów usłyszeć można było na scenie Marię Tomiczek, tym razem jednak artystka zamiast instrumentów użyła swego głosu, zaśpiewała bowiem piosenkę Anny Dereszowskiej ,,Tango rzeź’’ i „Hello” Adele.
“Nożem ciach młotkiem trach z liścia raz dwa trzy
Prętem masz prosto w twarz za te moje łzy
Chyba zetrę cię na tarce bo w sekretnej zamrażarce
Mam już siedmiu więc jak wleziesz jeszcze ty”
~ fragment utworu “Tango rzeź” Anny Dereszowskiej
Następną wykonawczynią była Julia Mreńca wspaniale śpiewająca „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena i „If I Ain’t Got You” Alicii Key. Jako kolejny wystąpił Nikodem Kowalski wykonujący wraz z Marceliną Kruczałą oszałamiający taniec “Rumba przed rozstaniem”. Po nich talent pokazała Milena Mynarska śpiewając “Szybę” z musicalu “Metro” Janusza Józefowicza oraz “Wodymidaj” Kwiatu Jabłoni. Jako przedostatni wystąpił przebojowy Michał Opach, wykonujący utwór “Dni, których jeszcze nie znamy” Marka Grechuty i „Can’t help falling in love” Elvisa Presleya. Występy uczestników konkursu zamknęła Maja Moskwik z imponującą, ośmiominutową aktorską interpretacją fragmentu “Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego.
“Nie chcę, nie chcę się opamiętać! Gdziekolwiek stąpię, ściga mnie zjawa, wyprowadzająca mnie z równowagi! Dziś… ach, czymże jest los człowieka!”
~ wycinek pochodzący z “Cierpień młodego Wertera” Goethego
Na koniec, poza rywalizacją konkursową wystąpiła wyśmienita Oliwia Wojtunik, tegoroczna maturzystka. Zaśpiewała utwór „Wierność jest nudna” Natalii Kukulskiej oraz „If You Lie Down Next To Me” Lany Del Rey. Przed tym jednak Oliwka wygłosiła krótki monolog, w którym podziękowała szkole i wszystkim nauczycielom za lata współpracy, a także skierowała parę pokrzepiających słów w stronę każdego z jej widzów.
“Nigdy nie wątpcie w to, że potraficie”
~ Oliwia Wojtunik
Niespodzianką dla widowni był występ absolwenta “Dąbrowskiej”, Michała Dźwigonia, który zaprezentował swoje zdolności wokalne tuż po Oliwii.
Zwieńczeniem tegorocznej gali był wspólny śpiew wszystkich uczestników. Uczniowie zaśpiewali razem piosenkę “Świecie nasz” Marka Grechuty. Słowa tego utworu są szczególnie aktualne zwłaszcza w dzisiejszych, trudnych czasach.
“Świecie nasz, świecie nasz,
Chcę być z Tobą w zmowie,
Z blaskiem twym, siłą twą,
Co mi dasz – odpowiedz!”
~ fragment utworu “Świecie nasz” Marka Grechuty
Po zakończeniu oficjalnej części gali czteroosobowe jury (Alina Kwarciak, Elżbieta Wardzała – Sereś, Knarik Karapetyan i Janusz Majcherek) musiało podjąć niezwykle trudną decyzję. Spośród niemal trzydzieściorga uczestników należało wskazać pięciu laureatów oraz kilku wyróżnionych. Po dogłębnym zastanowieniu i ożywionej dyskusji jurorzy zdecydowali – w tegorocznej edycji “Kreatywnych” zwyciężyli:
Ela Walczak (śpiew)
Karina Skwarczyńska (śpiew)
Maria Tomiczek (śpiew i skrzypce)
Julia Mreńca (śpiew)
Jakub Głód (pianino)
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Adrianna Frysztacka (śpiew), Nikodem Kowalski z Marceliną Kruczałą (taniec), Maja Moskwik (gra aktorska, poezja), Wiktoria Grabska (rysunek), Małgorzata Kułaga (obraz) i Julia Jurczak (obraz).
Laureatom, wyróżnionym i zarazem wszystkim uczestnikom należą się serdeczne gratulacje. Pokazaliście swój ogromny potencjał, umiejętności i ambicję, wykazaliście odwagę i pewność siebie. Dostarczyliście nam, całej szkolnej społeczności, mnóstwo radości i artystycznych doznań. Przyjemnością było czytać Wasze wiersze, oglądać Wasze obrazy, podziwiać Wasze piękno na scenie, słyszeć Wasze cudowne głosy. Dziękujemy!
Atmosferę panującą w naszym szkolnym Przeglądzie opisują słowa jednej z laureatek, Eli Walczak:
“ ‘Kreatywni’ to nie tylko przegląd talentów. Za otoczką, jaką jest sam występ na scenie, kryje się tak wiele… wspieranie naszych występujących przyjaciół i ich wsparcie dla nas było odczuwalne. I pomagało! Nie było rywalizacji, ani uznawania kogoś za lepszego, bo i nie o to chodzi. Bardzo cieszy mnie to, że mogłam w tym uczestniczyć właśnie w taki sposób – z odczuciem tego, że tak naprawdę nikt nie oceniał, a było to bardziej dzielenie się tym, co mamy i możemy dać”.
Wielkiego sukcesu tegorocznego Przeglądu nie byłoby, gdyby nie osoby odpowiedzialne za techniczne i artystyczne przygotowanie gali. Podziękować należy między innymi Pani Donacie Wójcik-Dąbskiej, za całościową koordynację przygotowań, Panu Sławomirowi Dwornikowi, za pracę nad nagłośnieniem sali i muzycznym przygotowaniem uczestników, Panu Pawłowi Stworze za zaplanowanie i zbudowanie pięknej scenografii. Na wdzięczność zasługują także niezawodne konferansjerki, Dominika i Ania, które bezbłędnie wspierały aktorów, muzyków i recytatorów występujących na scenie.
Gala Powiatowego Przeglądu Artystycznego „Kreatywni 22” w naszej szkole była wielkim, niesamowitym widowiskiem. Uczestnicy mogli pokazać się od najlepszej strony, zadziwiać i zachwycać. Prezentowali artystyczne zdolności, obok których nie da się przejść obojętnie. Niezapomniane przeżycia tego dnia zostanie w naszej pamięci na długo.
Na zakończenie oddać należy głos Pani Doni, która była głównym organizatorem szkolnego widowiska:
“Dobrze się czuję w atmosferze twórczości, dobrze się czuję wśród młodych ludzi, którzy sięgają ponad przeciętność, dobrze się czuję gdy jeden talent ściga się z drugim …… dlatego tak mi dobrze w Dąbrowskiej. Bo tu pełno młodych i nieziemsko zdolnych ludzi….
Dziękuję WSZYSTKIM KREATYWNYM 2022 za niezapomniane przeżycia. Cudnie było Was podziwiać, chce się więcej i więcej….”
~ Donata Wójcik – Dąbska
Autor tekstu: Łukasz Baruś
Foto: Małgorzata Filip