Kolejna wizyta studyjna w Muzeum za nami.
8 kwietnia br., uczniowie klas 1 H, 2 J i 2 M uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie połączone było z warsztatami edukacyjnymi „(NIE)obojętni. Pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz”, prowadzonymi przez Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Warsztat był okazją do zwrócenia uwagi młodzieży na grupę ponad 1000 mieszkańców okolicznych miejscowości wokół obozu Auschwitz, którzy w okresie jego funkcjonowania, z narażeniem własnego życia oraz życia swoich bliskich, z zaangażowaniem i determinacją nieśli pomoc więźniom. Owa pomoc, odbywała się potajemnie, w warunkach przestrzegania zasad konspiracji i przejawiała się w różnych postaciach, takich jak: dożywianie, dostarczanie lekarstw i środków opatrunkowych, ciepłej odzieży, pomocy w prowadzeniu tajnej korespondencji, czy nawet aranżacja potajemnych spotkań z rodziną. Pomagano także uciekinierom z obozu.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez hitlerowców w 1940 roku na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I , Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzono w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości. Od 1942 roku obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu. Obóz koncentracyjny w Auschwitz otwarty 10 miesięcy po wybuchu wojny był pierwszym obozem koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich. Wraz z założonym w 1941 r. obozem na Majdanku i obozem Stutthof, stanowił jedno z głównych miejsc deportacji i wyniszczania Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych dotarł do obozu Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Było to 728 osób przywiezionych przez Niemców z więzienia w Tarnowie.
Pobyt w byłym obozie – miejscu przygnębiającym i smutnym, był dla nas cenną nauką i doświadczeniem. Skłonił do zadumy, refleksji nad słowami Zofii Nałkowskiej autorki „Medalionów”, bo przecież to „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Niewyobrażalnie tragiczny los, którego nie można odwrócić, nie można w żaden sposób cofnąć. Dlatego nie można o tym wszystkim, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy zapomnieć i przejść obojętnie. To jedno z najważniejszych naszych zadań.
Ku pamięci i przestrodze! By podobna tragedia nigdy już się nie powtórzyła!
Krzysztof Dusik – nauczyciel historii i wos