6 kwietnia 2022 r., gościliśmy w murach naszej szkoły, szczególnego gościa, prof. dr hab. Bożenę Czwojdrak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pani Profesor wygłosiła wykład akademicki pt. „Fakty i mity o królowych w późnośredniowiecznej Polsce – na przykładzie dworu krakowskiego”, dla klas humanistycznych naszego LO.
Podczas wykładu, poruszono kwestię faktów i mitów funkcjonowania królowych w Polsce późnośredniowiecznej, które przedstawia polska i zagraniczna historiografia. Dokonano również dokładnej analizy różnych hipotez, dotyczących funkcjonowania królowych w Polsce późnego średniowiecza na przykładzie Jadwigi Andegaweńskiej, Anny Cylejskiej, Elżbiety Granowskiej i Zofii Holszańskiej. Bardzo ważnym aspektem wykładu było omówienie działalności i wpływów politycznych władczyń polskich za panowania dynastii Jagiellonów. Ostatnim punktem wykładu była kwestia pochówku polskich królowych na Wawelu.
Prof. dr hab. Bożena Czwojdrak jest adiunktem w Zakładzie Historii Średniowiecznej IH UŚ. W swych badaniach skupia się nad genealogią szlachecką i możnowładczą oraz monarchią w Polsce późnego średniowiecza. Jest autorką kilku monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów, współredaktorką czasopisma „Średniowiecze Polskie i Powszechne”, laureatką nagrody im. S. Herbsta (1999) oraz konkursu im. A. Heymowskiego (2004). Jest członkiem Komisji Historycznej PAN, Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana, zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Zespołu Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Komitetu Nauk Historycznych PAN, a także Zespołu Badań nad Dworami i Rezydencjami IH PAN.
Najważniejsze publikacje naukowe prelegentki:
- Rogowscy herbu Działosza podskarbiowie królewscy. Studium z dziejów możnowładztwa w drugiej połowie XIV i w XV wieku, Katowice 2007.
- Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku, Kraków 2007.
- Zofia Holszańska. Studium o dworze i roli królowej w późnośredniowiecznej Polsce, Warszawa 2012.