Wierzycie w anioły? Może te magiczne istoty towarzyszą nam w codziennym życiu i nadszedł czas, by im podziękować? A może sami dla kogoś jesteście aniołem?
6 grudnia to dzień, na który z wielką niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Jak na pewno dobrze wiecie, obchodzimy wtedy mikołajki. Rzeczą, która najbardziej nam się z nimi kojarzy są… tak, prezenty. Jednak początek grudnia to też czas, kiedy nie tylko możemy zostać obdarowani, ale sami możemy obdarować innych. Mało kto wie, ale 6 grudnia jest również Dniem Anioła.
Skąd w ogóle wzięły się anioły? Pierwsze ich wizerunki pojawiły się już w starożytności. W Egipcie i Babilonii często były przedstawiane jako uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami. Występują również w Biblii jako wysłannicy Boga, pośrednicy między Nim a ludźmi.
Aniołów nie brakuje również we współczesnej kulturze. Wielu pisarzy próbowało przedstawić je na swój własny sposób. Oto przykłady powieści z motywem anioła: seria Dary Anioła Cassandra Clare, seria Szeptem Becca Fitzpatrick, seria Zastępy Anielskie Maja Lidia Kossakowska, seria Angelfall Susan Ee, seria Księżycowe Miasto Sarah J. Maas, Tam, gdzie spadają anioły Dorota Terakowska.
Anioły pojawiają się również na ekranie: Miasto aniołów, reż. Brad Silberling (1998), Dary Anioła: Miasto kości, reż. Harald Zwart (2013), Constantine, reż. Francis Lawrence (2005), Legion, reż. Scott Stewart (2010), Adwokat diabła, reż. Taylor Hackford (1997), Dogma, reż. Kevin Smith (1999), seriale Shadowhunters, Lucyfer, Dobry omen.
Jak widzicie anioły to postacie fantastyczne istniejące w powieściach i na wielkim ekranie. Nie są to jednak jedyne miejsca, w których możemy je spotkać. Amerykańska piosenkarka Tracy Chapman w śpiewa: „Widziałam i spotkałam aniołów przebranych za zwykłych ludzi, którzy żyją zwykłym życiem”.
Niektóre anioły wkradają się też w naszą codzienność. „Każdy Anioł ma dwa skrzydła. Nasza fundacja ma je także. Istotą mądrości jest poznawanie, istotą miłości – działanie” – to słowa prezes Fundacji Anioły Kultury Agaty Śmierzyńskiej. Fundacja działa od 2012 r., od początku przyświecały jej dwa główne cele: dialog międzykulturowy i zaangażowanie społeczne na rzecz kobiet i dzieci w Polsce i za granicą. Anioły Kultury działają na rzecz pomocy humanitarnej i zdrowotnej ofiarom wojny i przemocy, wspierają izraelskie kobiety i dzieci z przygranicza ze Strefą Gazy, pomagają kobietom w najtrudniejszej sytuacji życiowej z powodów zdrowotnych lub losowych.
Wim Wenders, niemiecki reżyser i scenarzysta, powiedział: „Aniołami naszych czasów są wszyscy, którzy interesują się innymi, zanim zainteresują się sobą”. Bądźmy więc takimi aniołami dla innych ludzi.
Team Wierońskie, 2h