Powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” wzbudza skrajne emocje – czytelnicy ją kochają albo nienawidzą. Powodem są niezwykle dokładne i obszerne opisy przyrody.
Miłością do nadniemeńskich łąk pełnych kolorowych i pachnących kwiatów, drżących śpiewem ptaków i brzęczeniem owadów podzieliły się z nami dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach pani Agata Szyszka-Mądro oraz pani Magdalena Kubica. W ramach tegorocznej akcji Narodowe Czytanie przygotowały dla uczniów klasy III h warsztaty na podstawie malarskich opisów przyrody z „Nad Niemnem”. Lekturę fragmentów połączyły z twórczym zadaniem – tworzeniem zielnika. Okazało się bowiem, że kwiaty, krzewy i drzewa tak pięknie opisane przez pozytywistyczną pisarkę można znaleźć nad Sołą lub w innych miejscach w Kętach. Latem zebrały więc gałązki, płatki, listki, zasuszyły i zalaminowały. Podczas warsztatów uczniowie „Dąbrowskiej” wykorzystali je do wykonania kart „Zielnika znad Niemna”. I tak oto powstała współczesna opowieść o koniczynie, chabrze, pięciorniku, szczawiu, gruszy, jabłoni, olszy, słoneczniku, porzeczce, niezapominajce i wielu, wielu innych darach natury.
Serdecznie dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kętach za kreatywne spotkanie z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tegoroczne Narodowe Czytanie zapamiętamy na długo. Było refleksyjnie, twórczo i bardzo klimatycznie.
Podziękowania kierujemy również do młodzieży z klasy III h. Wspaniale się spisaliście. Wasze zaangażowanie w tworzenie zielnika oraz stroje stylizowane na ludowe i kwiaty we włosach zasługują na wielkie uznanie.