
29 kwietnia 2025 roku społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Kętach wraz z mieszkańcami miasta uczciła jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym kalendarzu – Dzień Pamięci. To wyjątkowy moment zadumy, który przypomina o tragicznych wydarzeniach z 23 kwietnia 1940 roku, gdy nauczyciele i absolwenci Seminarium Nauczycielskiego zostali podstępnie zgromadzeni przez nazistów w murach naszej szkoły, a następnie wywiezieni do obozów koncentracyjnych.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Kapcia, cytując słowa Tadeusza Borowskiego: „Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala.” W swoim poruszającym przemówieniu przypomniała tragiczne losy nauczycieli i podkreśliła, jak bolesnym ciosem była ich strata – dla uczniów, szkoły i całej społeczności. – Pozbawienie dzieci nauczycieli to próba odebrania im przyszłości. To próba zgaszenia iskry ciekawości, niszczenia potencjału, odebrania szansy na lepsze jutro – mówiła. – Niech ta pamięć będzie przestrogą na przyszłość. Niech uczy nas, jak ważne jest poszanowanie godności każdego człowieka, jak kruchy jest pokój, jak wielką wartością jest edukacja i wychowanie młodych ludzi. Niech ta ofiara nigdy nie zostanie zapomniana.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, m.in. pani Teresa Jankowska – Starosta Oświęcimski, pani Monika Stalica – naczelnik edukacji i spraw społecznych Starostwa Oświęcimskiego, pani Jolanta Satława – wizytator Kuratorium Oświaty w Wadowicach, pan Marcin Śliwa – Burmistrz Kęt, wraz z wiceburmistrzem panem Rafałem Ficoniem, ksiądz Kamil Bywalec – reprezentujący kęcką parafię oraz dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych instytucji. Obecni byli również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kęt – pan Tadeusz Dryja i pani Anna Chowaniak – współorganizatorzy wydarzenia.
W hołdzie wywiezionym i zamordowanym nauczycielom złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową. Następnie publiczność obejrzała głęboko poruszający spektakl inspirowany książką „Wyspa chudych”, przygotowany przez panie Izabelę Paszko i Donatę Wójcik-Bąbską wraz z uczniami grupy teatralnej Minus Jeden. Przedstawienie poruszyło serca widzów i zostało nagrodzone owacją na stojąco.
Kolejnym ważnym punktem obchodów była prelekcja pani Anny Chowaniak poświęcona działalności kęckich szkół oraz tajnemu nauczaniu podczas okupacji hitlerowskiej. Głos zabrał także burmistrz Marcin Śliwa, dziękując za spektakl, wystąpienie oraz kultywowanie pamięci o ofiarach niemieckiego terroru.
Dzień Pamięci w II LO w Kętach to nie tylko hołd dla przeszłości, ale i wyraźny głos w obronie wartości, które tworzą przyszłość – wolności, edukacji, człowieczeństwa.
Organizacja tak wyjątkowego wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób, którym społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania: panu Pawłowi Stworze, panu Mateuszowi Błasiakowi, panu Sławomirowi Dwornikowi, pani Dagmarze Kwiecińskiej, pani Anecie Wiśniewskiej, pani Katarzynie Adamus, pani Oliwii Brzeźniak-Pałgan oraz pani Annie Kierpiec-Leśniak.