20 czerwca 2018 r. zakończyła się druga część wymiany hiszpańsko-polskiej w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. Po naszej marcowej wizycie przyszedł czas na spotkanie w Kętach.
Nasi hiszpańscy partnerzy przylecieli do nas 13 czerwca. Na lotnisku w Balicach, pani Katarzyna Niemiec, koordynator wymiany hiszpańsko-polskiej w PZ Nr 9, powitała w imieniu całej szkoły Raquel Alvarez Martinez i Evę Romero Valderas, nauczycielki z hiszpańskiej szkoły w Marchenie oraz uczniów. W drodze z lotniska nasi hiszpańscy przyjaciele rozpoczęli oficjalną część wymiany, odwiedzając pana wicestarostę Jarosława Jurzaka, w siedzibie władz powiatowych w Oświęcimiu. Pan Wicestarosta podziękował za opiekę nad naszymi uczniami podczas pobytu w Hiszpanii i wyraził nadzieję, że młodzież hiszpańska będzie się równie dobrze czuła i bawiła w Polsce. Pan Starosta zaprosił również do dalszej współpracy, oferując naszym hiszpańskim przyjaciołom udział w przygotowywanym przez Starostwo Powiatowe projekcie wymiany młodzieży międzynarodowej.
Po przyjeździe do szkoły w Kętach, hiszpańscy uczniowie zostali przywitani serdecznie przez rodziny goszczące i udali się do swych domów.
Czwartek był dniem oficjalnych spotkań i zwiedzania naszego pięknego miasta. Pani Dyrektor Grażyna Mojżesz-Wlazły powitała oficjalnie gości, zapraszając ich na uroczyste śniadanie. Następnie młodzież z Hiszpanii wraz z nauczycielkami zwiedziła szkołę. Pan Sławomir Dwornik, nauczyciel języka angielskiego, zaprosił naszych partnerów wymiany na zajęcia, tym razem, wyjątkowo na muzyczną… lekcję języka polskiego. Dopełnieniem dnia była wizyta w muzeum w Kętach, zwiedzanie klasztoru o.o. franciszkanów oraz najważniejszych kęckich zabytków i miejsc.
W piątek wyruszyliśmy do Zakopanego. Wielka Krokiew – to tu tłumaczyliśmy naszym hiszpańskim partnerom dlaczego skoki narciarskie są tak popularne w naszym kraju. Spacer Doliną Białego wywarł na nich ogromne wrażenie, podobnie panorama Tatr podziwiana z Gubałówki, na którą wyjechaliśmy kolejką. W kościółku Jaszczurówka młodzież z Hiszpanii dowiedziała się nieco więcej o historii naszego kraju i bardzo ważnej rocznicy – 100-leciu odzyskania niepodległości. Po południu obowiązkowy spacer na Krupówkach zaspokoił zakupowe potrzeby naszych przyjaciół.
Sobota to przepiękny rejs po Jeziorze Żywieckim. Wielu polskich uczniów przyznało, że dla nich to również było pierwsze takie doświadczenie. Spacer po Bielsku-Białej był okazją pokazania bogactwa kulturowego, jakie ma do zaoferowania nasz region. Goście odwiedzili Muzeum w Zamku Książąt Sułkowskich i Stare Miasto. Uroki Bielska bardzo przypadły do gustu Hiszpanom, a fakt, że miasto leży na styku dwóch religii umocniło ich w przekonaniu, że Bielsko jest otwarte na świat.
W niedzielę uczniowie i nauczycielki z Hiszpanii spędzili czas w rodzinach. Jedni wybrali się na rejs rowerem wodnym po stawku w kompleksie w Osieku, inni wyruszyli w góry.
W poniedziałek postanowiliśmy odwiedzić naszą byłą stolicę – Kraków. Uczniowie i nauczyciele hiszpańscy zwiedzili Katedrę na Wawelu, dowiadując się nieco więcej o władcach Polski. Przechodząc Traktem Królewskim, pokazaliśmy im Rynek i Sukiennice, zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Collegium Maius, wędrując aż pod Barbakan. W trakcie zwiedzania uczniowie otrzymali test do rozwiązania, który był ściśle związany z miejscami, które zobaczyli. Ostatnim punktem naszej wizyty w Krakowie, poza zakupami, była wizyta w Instytucie Cervantesa. Wybraliśmy się tutaj na zaproszenie samego dyrektora Instytutu, pana Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal’a.
Pierwsza połowa wtorku była czasem zadumy. Nasi hiszpańscy przyjaciele wybrali się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pomimo, że staraliśmy się przygotować ich na tę wizytę wcześniej, był to dla nich najtrudniejszy moment w Polsce. Ogrom zła, który miał miejsce w nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, wstrząsnął naszymi partnerami, kazał pochylić się nad losem ofiar tamtych wydarzeń oraz docenić wolność.
Na drugą część dnia zaprosiliśmy naszych hiszpańskich partnerów do wspólnej biesiady. Były tradycyjne prażonki, kiełbaski i warzywa z grilla oraz przepyszne placki upieczone przez rodziców i nauczycieli „Dąbrowskiej”. Nie mogliśmy odmówić sobie kibicowania w tym dniu naszej piłkarskiej drużynie narodowej, która w tym dniu walczyła o punkty w ramach Mistrzostw Świata, dlatego, w specjalnie zaaranżowanej strefie kibica, polscy i hiszpańscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami mocno trzymali kciuki za naszą drużynę.
Oba spotkania, w marcu w Marchenie i w czerwcu w Kętach, były okazją do poznania wspaniałych ludzi. Językowa wymiana młodzieży między hiszpańską szkołą w Marchenie i PZ nr 9 w Kętach była szansą na rozwijanie swoich językowych umiejętności i poznawania kultury i zwyczajów obu krajów. Po naszej wymianie pozostaną cudowne wspomnienia, ale przede wszystkim, wspaniałe przyjaźnie, które udało nam się zawrzeć podczas spotkań. Tym trudniej było nam pożegnać się w środowy poranek przed naszą szkołą. Pełni wdzięczności za wspólnie spędzony czas, dziękując Dyrekcji obu szkół za możliwość organizacji wymiany, a rodzicom za zaangażowanie, obiecaliśmy sobie, że wkrótce spotkamy się ponownie.