W dniu 25 listopada grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach historycznych on – line, prowadzonych w języku angielskim przez edukatora z izraelskiego Instytutu Pamięci Bohaterów i Męczenników Holocaustu Yad Vashem.
W trakcie trwania konferencji mieliśmy możliwość odbycia wirtualnego spaceru
po Muzeum Historii Szoah. Wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat przedwojennych losów wyznawców judaizmu w Europie. Obejrzeliśmy wystawy związane
z czasem Zagłady. Ciekawym dopełnieniem spotkania były świadectwa byłych więźniów obozów, którym udało się przeżyć wojnę. W ramach podsumowania uczestniczyliśmy
w zajęciach warsztatowych pt. „Jesteśmy Żydami z Polski”.
Instytut, w ramach swej działalności, pielęgnuje pamięć o ludziach, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej. Od 1963r. przyznaje najwyższe izraelskie odznaczenia cywilne dla osób pochodzenia nieżydowskiego, które ratowały Żydów – medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Spośród 28 tysięcy uhonorowanych, największą grupę stanowią Polacy. W czasie wirtualnego spaceru widzieliśmy Ogród z drzewami oliwnymi, zasadzonymi ku pamięci osób odznaczonych Medalem. Przy wejściu dostrzegliśmy drzewko Ireny Sendlerowej, która uratowała ok. 2 tysiące dzieci żydowskich.
Przedsięwzięcie, w którym uczestniczyliśmy, jest częścią polsko-izraelskiego programu „Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości”, organizowanego we współpracy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz z Międzynarodową Szkołą Nauczania o Holokauście w Yad Vashem. Odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warsztaty zostały zorganizowane z inicjatywy pani prof. Dagmary Kwiecińskiej.