"Polscy Romowie – tradycja i kultura" – udział uczniów klas humanistycznych w wykładzie i wernisażu
W ramach projektu Domu Kultury w Kętach pt. „Polscy Romowie – tradycja i kultura” 19.09.2013r.odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. „Stan duszy czy kultura równoległa”. Dr Joanna Talewicz – Kwiatkowska wygłosiła wykład nt. „Romowie w Polsce – monolit czy różnorodność?”, którego wysłuchali uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły.
Pani Joannie nie są obce tematy życia i kultury Romów, ponieważ jest ona przedstawicielką tej mniejszości etnicznej. W bardzo interesujący sposób, obszernie przybliżyła nam historię Romów od najdawniejszych wędrówek po współczesność. Pani Talewicz – Kwiatkowska następnie opowiedziała nam o niezwykle ciekawej kulturze i obyczajach cygańskich, które są przekazywane od wielu pokoleń, ale nigdy nie zostały spisane.
Tradycyjna zbiorowość romska ma charakter wybitnie patriarchalny – głową rodziny jest mężczyzna – ojciec, podlegający z kolei przywódcy całego rodu i starszyźnie. Najważniejszym zadaniem głowy rodziny, rodu i starszyzny jest czuwanie nad przestrzeganiem zasad Romanipen. Niższa pozycja kobiety względem mężczyzny w dużym stopniu sankcjonowana jest przez tradycyjne prawo Romów, które zakłada, że kobieta przez większość swojego życia jest istotą nieczystą. Istnieje cała sfera zakazów i nakazów związanych z kobiecym ciałem i jego atrybutami, których nieprzestrzeganie powoduje skalanie. Mimo podziału na wiele grup różniących się tradycją, historią, stylem życia czy religią – nadrzędność prawa zwyczajowego, patriarchalizm oraz wielki autorytet ludzi starszych są elementami wspólnymi wszystkich grup romskich, niezależnie od szerokości geograficznej, którą zamieszkują.
Uważam, że ten wykład udowodnił nam, iż różnice kulturalne, społeczne i obyczajowe między
kulturą Romów i ich stylem życia nie powinny stać się powodem wrogości, ale ubogacić kultury narodowe i pokazać piękno tradycji Romów. Warto na koniec wspomnieć o tym, że znany na cały świat taniec Flamenco, nie wywodzi się z kultury hiszpańskiej, lecz właśnie z tradycyjnych tańców Romów. Także wiele osób światowej sławy m. in. Elvis Presley i Charlie Chaplin ma pochodzenie cygańskie, czego wielotysięczne rzesze fanów najczęściej nie są świadome. Jedynym więc problemem w dzisiejszym świecie jest brak tolerancji nieuświadomionych ludzi, którzy obawiają się tego, co inne.
Katarzyna Kurek, 3h