28.04.2021r. klasy 1M i 2 Hp uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. „Niemiecki i radziecki system jeniecki w latach II wojny światowej”, prowadzonej przez edukatorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (niem. Lamsdorf). Podczas zajęć, omówiono temat przetrzymywania wziętych do niewoli żołnierzy polskich podczas, lub po zakończeniu bezpośrednich działań II wojny światowej, przez III Rzeszę i ZSRR. Jeniec wojenny, to osoba, która – zgodnie z artykułem 4. i 5. Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, przyjętej 12 sierpnia 1949r. – była zaangażowana w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej.
Prelegenci omówili także sytuację rodzin jeńców wojennych, zarówno po stronie III Rzeszy, jak i ZSRR oraz sposób traktowania jeńców wojennych przez państwa okupujące Polskę w latach 1939-1945.
Pierwsze zajęcia były wprowadzeniem do trudnego tematu, który omawiać będziemy na kolejnej lekcji, Jej tematyka dotyczyć będzie „Zbrodni w Katyniu”. Te zajęcia odbędą się 12 maja 2021r.
—————————————————————————————————————————
Z KART HISTORII – OBÓZ JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH
Stalagi Lamsdorf należały do niemieckiego systemu jenieckiego. Ich podstawowymi zadaniami była izolacja żołnierzy nieprzyjacielskich sił zbrojnych i eksploatacja jeńców w niemieckiej gospodarce. Pierwszy obóz utworzono już 26 sierpnia 1939 (Dulag B). 4 października 1939 Dulag B uzyskał status obozu stałego dla szeregowców i podoficerów pod nazwą Stalag VIII B Lamsdorf. Wiosną 1941r. przystąpiono do prac nad utworzeniem drugiego obozu – Stalagu 318, przemianowanego wkrótce na Stalag VIII F. W 1943 Stalag VIII F stracił samodzielność i zaczął podlegać Stalagowi VIII B, któremu niebawem przyporządkowano także odległy Stalag VIII D Teschen.
Do momentu ponownej reorganizacji obozu, Stalag VIII B Lamsdorf był największym obozem jenieckim w Europie. Następnie w grudniu 1943r. utworzono Stalag 344 Lamsdorf, który składał się z dwóch części: tzw. Russenlager (wcześniej: Stalag 318/VIII F) i Britenlager (pierwotnego Stalagu VIII B). Przez obozy jenieckie w Lamsdorf przeszło latach II wojny światowej około 300 000 jeńców (w tym 200 000 żołnierzy Armii Czerwonej), którzy należeli do prawie 50 narodów. https://www.cmjw.pl/