12.05.2021r. klasa 2Hp miała przyjemność wziąć udział w lekcji muzealnej pt. „Zbrodnia katyńska. Historia, polityka, konteksty kultury” zorganizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Podczas interesującej, bogatej w wiele ciekawostek prelekcji uczniowie dowiedzieli się czym była zbrodnia katyńska, jak do niej doszło, jaki miała przebieg oraz jak postrzegano ją w Polsce w czasach PRL-u, a także po reformacji ustrojowej w latach 90. ubiegłego wieku. Spotkanie pozwoliło przybliżyć jedną z wciąż żywych i najtrudniejszych kart w dziejach historii naszej ojczyzny, jaką jest „zbrodnia katyńska”.
Dziękujemy Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i jego pracownikom za wykład, poświęcony czas i zorganizowanie w dniach 28.04.2021 oraz 12.05.2021r. zajęć on-line dla naszych uczniów.
Z kart historii…. Zbrodnia katyńska
Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z powodów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.
Około 15 tys. ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach Wschodniej Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Zbrodnia ukrywana ponad pół wieku
Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Jako winni zostali wówczas wskazani komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołod Mierkułow. Tego samego dnia prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Polski, Wojciechowi Jaruzelskiemu, pierwsze dokumenty archiwalne dotyczące mordu na Polakach.
Krzysztof Dusik – nauczyciel historii i wos-u