30 maja 2019r. odbyła się uroczystość, którą obchodzimy od 1997r. To „Dzień Pamięci” o nauczycielach, pracownikach szkoły, którzy 23 kwietnia 1940r. zostali podstępnie zgromadzeni w murach szkoły przez hitlerowców i wywiezieni do obozów w Mauthausen-Gusen oraz Dachau. Współorganizatorem uroczystych obchodów jest – jak co roku, od ponad 20 lat – Towarzystwo Miłośników Kęt. Na scenariusz uroczystości składa się zawsze modlitwa pod tablicą pamięci, umieszczoną w holu szkoły, spektakl teatralny oraz wystąpienie pani Anny Chowaniak, historyka, znawczyni dziejów naszej 110-letniej placówki.
Po złożeniu wieńców, zapaleniu zniczy oraz odmówieniu modlitwy poprowadzonej przez ks. Krzysztofa Rębisza, Goście oraz uczniowie „Dąbrowskiej” zobaczyli spektakl pt. „Artefakty pamięci”, zaprezentowany przez uczniów Grupy Teatralnej „Minus Jeden” oraz klas humanistyczno-teatralnych, a przygotowany pod kierunkiem pań Izabeli Paszko oraz Anny Kapci. Młodzież sugestywnie – poprzez ruch i słowo – ukazała trudne dzieje wojenne oraz szukała odpowiedzi na pytania o kondycję moralną człowieka, któremu przyszło żyć w tamtych czasach. Ośrodkiem refleksji stały się dzieje zamordowanych Autorytetów – nauczycieli wywiezionych ze szkoły.
Po części artystycznej wystąpiła pani Anna Chowaniak, członek Towarzystwa Miłośników Kęt, od 10 lat żmudnie zbierająca rozproszone życiorysy nauczycieli, których nazwiska widnieją na tablicy pamięci. W tym roku pani Chowaniak omówiła postać pana dyrektora Bronisława Babińskiego, wielkiego orędownika teatru, nauczyciela szczycącego się tytułem profesora. Wielu informacji i dokumentów na temat pana Dyrektora dostarczył kęckiemu muzeum i pani Chowaniak, wnuk pana Babińskiego – pan Andrzej Paperz, który był również honorowym gościem uroczystości.
Na koniec spotkania swoimi wspomnieniami i refleksjami nt. nauki w murach „Dąbrowskiej” podzielił się również pan Jan Christ, nasz najstarszy absolwent, który maturę zdawał 72 lata temu. Opowiedział o swoich profesorach, a ponieważ jest kombatantem wojennym, również o swoich losach żołnierskich.
Pełna relacja z uroczystości w portalu: InfoKęty, fot. p. Kamilla Frysztacka, której dziękujemy za fotorelację.