Dyżur Pedagoga Szkolnego w roku szkolnym 2024/2025
mgr Donata Wójcik-Bąbska zaprasza:
- poniedziałek 8.00 – 15.30,
- wtorek 8.00 – 15.30,
- środa 8.00 – 16.30,
- czwartek 8.00 – 14.05,
- piątek 8.00 – 11.30,
W przypadku bieżących potrzeb szkoły godziny dyżuru mogą ulec zmianie.
Dyżur Psychologa Szkolnego w roku szkolnym 2024/2025
mgr Anna Luranc zaprasza:
- poniedziałek ———
- wtorek 6.55 – 15.00,
- środa 6.55 – 15.00,
- czwartek 10.15 – 14.05,
- piątek ————
Przypomnienie najważniejszych telefonów
Objawy uzależnienia od Internetu
Depresja to choroba
Jak skutecznie się uczyć?
Rusza kampania nt. profilaktyki CZERNIAKA, do której i my się przyłączamy. Od dzisiaj przez najbliższy tydzień, na naszej facebook’owej stronie, będziemy publikować materiały profilaktyczne przygotowane przez organizatorów akcji: Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Zachęcamy zarówno Was, kochani, jak i Waszych bliskich, do poświęcenia kilku minut na obejrzenie filmików – przecież lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć…
Doradztwo zawodowe:
BIERZESZ – PRZEGRYWASZ!
12. Dzień profilaktyki
Jak co roku, w październiku i w listopadzie 2015r. odbyły się spotkania klas I i II z panem Edwardem Zoniem. Dzięki współpracy Szkoły ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Remont”, terapeuta spotkał się z klasami, a także poświęcił kilka godzin na konsultacje z młodzieżą kilku klas. Tematem zajęć była analiza relacji rówieśniczych oraz wpływ substancji psychoaktywnych na życie i zdrowie człowieka.
Kolejnym owocem współpracy z p. Danutą Dworzańską i „Remontem” były listopadowe warsztaty nt. zdrowego odżywiania i świadomego regulowania diety przeprowadzone przez państwa Martę i Piotra Kościelniaków. Psychologowie zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia płynące z przyjmowania rożnego typu suplementów diety, mających wspomóc rozbudowę tkanki mięśniowej. Uświadomili młodym ludziom, że najlepszą regulacją diety jest świadome odżywianie.
W dniach: 13, 15, 28 i 29 listopada 2013r. odbyły się zajęcia zorganizowane przez GOPS w Kętach, a poprowadzone przez panie Urszulę Zontek, Katarzynę Dwornik z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach .
Na pierwszym spotkaniu Panie przedstawiły autorską prezentację multimedialną zatytułowaną „Tacy sami, a ściana między nami”. Zawarły w niej podstawowe zagadnienia z zakresu psychiatrii (definicje, fakty i mity, podstawowe jednostki chorobowe, ciekawostki). Zajęcia zakończyły dyskusją, której podstawą była wiedza zdobyta podczas zajęć oraz oparta na własnych doświadczeniach uczniów.
Podczas drugiego spotkania pt. „Nie bójmy się odmienności” przeprowadzono zajęcia integracyjno–edukacyjne w formie warsztatów, których bazą była wiedza i umiejętności nabyte w takcie pierwszych zajęć.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która aktywnie w nich uczestniczyła.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach oraz Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach 19. 11. 2012r. przygotowali I debatę społeczną „Niepełnosprawni – inni, a może jednak tacy sami…”.
X Dzień Profilaktyki
W środę, 6 listopada 2013r., obchodziliśmy X Dzień Profilaktyki. Ta, organizowana od 10 lat, impreza szkolna ma na celu promocję zdrowego stylu życia i zwrócenie uwagi na konieczność profilaktyki prozdrowotnej. Uczniowie najpierw pod opieką Nauczycieli udali się do sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali prelekcji przygotowanej przez p. Dorotę Kram z SANEPID-u nt. profilaktyki raka szyjki macicy. Następnie młodzież odwiedzała stanowiska konsultacyjne:
1) SANEPID – p. Dorota Kram;
2) Firma „Łysoń” – profilaktyczne i lecznicze działanie miodu;
3) Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i pan Marek Mrowiec;
4) Pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi – p. piel. Ewa Zaręba;
5) Wolontariat – Szkolny Klub Wolontariatu;
6) Pierwsza pomoc przedmedyczna – Służba Maltańska;
7) Masaż leczniczy – p . Barbara Siwiec-Martyniak.
Zespół ds. Profilaktyki i Wychowania
PZ Nr 9
IX Dzień Profilaktyki
14 listopada 2012r. odbył się IX Dzień Profilaktyki pod hasłem walki z nadwagą. Dzień Profilaktyki jest inicjatywą, która skupia młodzież i nauczycieli, wokół tematów związanych z profilaktyką zdrowia. W tym roku pani Marta Tobiczyk wygłosiła wykład nt. zdrowego żywienia i jego ogromnego znaczenia zwłaszcza w okresie dojrzewania. Ponadto młodzież miała okazję do zbadania poziomu cukru i ciśnienia na stanowisku pielęgniarki.
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa
Od 2010 roku nasza szkoła realizuje Program Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Pomysłodawcą programu jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Koordynatorem projektu z ramienia kęckiej Policji jest pani Anna Bibrzycka, natomiast koorynatorami szkolnymi p. Donata Wójcik-Bąbska (2011/2012), Anna Kapcia (2011/2012 i 2012/2013), a od 2013r. funkcję tę pełnią panie Anna Bargieł i Magdalena Jaremi-Dźwigoń. We wrześniu 2015r. koordynatorem projektu została ponownie pedagog, pani Donata Wójcik-Bąbska.
We wrześniu 2010r. Zespół ds. Bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą oprócz koordynatorów także nauczyciele, rodzice i uczniowie, po przeprowadzeniu ankiet oraz dokonaniu wizji lokalnej w budynku szkoły i na jej terenach zielonych, opracował Zintegrowany Plan Działania, na który złożyły się zadania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa młodzieży w szkole i w jej otoczeniu. Do realizacji planu Zespół zaprosił partnerów – m. in. Straż Miejską, Urząd Gminy w Kętach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kętach, Świetlicę Środowiskową w Kętach oraz oczywiście Policję.
Po niemal rocznej realizacji programu w czerwcu 2011r. odbył się audyt, w czasie którego komisja złożona z przedstawicieli Policji Wojewódzkiej, oceniła stopień realizacji i skuteczność podjętych przez szkołę działań. Audytorzy przyznali bardzo wysoką ocenę (58/60 punktów) i tym samym szkoła otrzymała certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo.
Uroczyste wręczenie certyfikatu przez insp. Andrzeja Rokitę – komendanta wojewódzkiego Policji oraz przez Aleksandra Palczewskiego – małopolskiego Kuratora Oświaty, odbyło się 27 września 2011r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dodatkowym wyróżnieniem dla szkoły była możliwość występu naszej młodzieży z Grupy Teatralnej „Minus Jeden” w przygotowanym przez siebie spektaklem pt. „Odlot” dla uczestników Gali.
W roku 2013 szkoła uzyskała przedłużenie certyfikatu na kolejną edycję programu 2013-2018.
Ostatnim etapem realizacji projektu jest możliwość ubiegania się o tytuł i rolę lidera bezpieczeństwa z możliwością wspierania głosem doradczym szkół, które rozpoczynają realizację projektu.